Skip to main content

W miniony poniedziałek, po dłuższej przerwie, nareszcie wróciła do nas ciocia Kasia z Kulka-Reh Fizjoterapia Zwierząt.

Dobre odżywianie czy też suplementacja nie zawsze dają nam i naszemu kudłatemu przyjacielowi takie efekty, jakich byśmy oczekiwali, dlatego tak ważne jest, aby działać również „od zewnątrz” – przykładem mogą być dobrze wykonane i regularne masaże oraz inne zabiegi, czyli fizjoterapia.

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o fizjoterapii dla zwierząt, a tym bardziej dla psów – bo jeśli pies biega i nie kuleje, to wydaje się nam, że wszystko jest w porządku.
Na całe szczęście rynek zoologiczny oraz poziom świadomości opiekunów prężnie się rozwijają i zmierzają w dobrym kierunku.

Czym właściwie są te zabiegi?


Do jakich psów są skierowane i w czym mogą pomóc?

Na te i inne pytania postaram się dzisiaj Wam odpowiedzieć.

Ale zacznijmy od początku…
Fizjoterapia (zoofizjoterapia) to dziedzina medycyny weterynaryjnej, zajmująca się rehabilitacją zwierząt po urazach, zabiegach ortopedycznych, a także chorobach neurologicznych, stawów, mięśni oraz innych schorzeniach mających wpływ na ruchomość zwierzęcia.

Wykorzystywana jest również w treningach psów sportowych i koni, pozwalając na zwiększenie wytrzymałości, wydolności oraz masy mięśniowej.

Jej głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni, a także skrócenie okresu rekonwalescencji.

W skrócie – poprzez fizjoterapię możemy załagodzić procesy chorobowe, pomóc psu wrócić do sprawności, a także utrzymywać go w dobrej formie.

A więc kiedy powinniśmy skorzystać z takich zabiegów?


Próg bólu u zwierząt jest zupełnie inny niż u ludzi – one nie powiedzą nam, że coś je boli, dlatego tak ważne jest obserwowanie naszych przyjaciół.

Dolegliwości mogą ujawnić się w drobnych zmianach zachowania, chodzie, pozycji leżenia czy też w poziomie aktywności psiaka.
Co więcej, pies odczuwający ból może mieć nawet problemy behawioralne – o czym często zapominamy.

Dlatego zauważając jakąkolwiek większą zmianę, powinniśmy wybrać się do zaufanego lekarza weterynarii, a on może zalecić właśnie fizjoterapię.

Innym powodem korzystania z tych zabiegów jest chęć zapobiegania powstawaniu problemów – i tak jest w naszym przypadku.
Pod szczególną opieką mamy suczki – zarówno te w trakcie kariery hodowlanej, jak i te na „emeryturze”, bo to one są najbardziej narażone na urazy związane z ciążą czy odchowaniem szczeniąt, takie jak: bolesność grzbietu, zmiana postawy, wiotkość brzucha czy tkliwość miednicy.

Najczęstszymi wskazaniami do wizyty u psiego fizjoterapeuty są:

  • zabiegi ingerujące w układ kostno-stawowy i mięśniowy,

  • wrodzone i nabyte wady postawy, poruszania się,

  • zaniki mięśniowe,

  • zabiegi neurologiczne,

  • urazy,

  • stany zapalne i choroby stawów,

  • duża aktywność fizyczna (np. psy sportowe),

  • zaawansowany wiek zwierzęcia,

  • nadwaga,

  • okres poporodowy suk hodowlanych.

Rodzaje fizjoterapii:

TERAPIA MANUALNA
To głównie masaże, które mają mnóstwo zalet: pomagają w stymulacji krążenia krwi, pobudzają metabolizm, rozluźniają spięte mięśnie, uwalniają endorfiny. Masaż ma również działanie przeciwbólowe, a także pomaga psu się wyciszyć i zrelaksować.

KINEZYTERAPIA
Mówiąc prościej – rehabilitacja polegająca na ćwiczeniach ruchowych. Dzięki niej możemy usprawnić aparat ruchu, przyspieszyć powrót do sprawności po chorobach ortopedycznych czy neurologicznych, a także zbudować masę mięśniową i przygotować psa sportowego na obciążenia, na które jest narażony podczas treningów. Do ćwiczeń często wykorzystywane są akcesoria treningowe, takie jak dyski sensoryczne czy piłeczki fitness.

BIEŻNIA WODNA
Można korzystać z niej przy różnego rodzaju chorobach – od urazów ortopedycznych, przez pacjentów neurologicznych, aż po geriatrycznych. Bieżnia pomaga poprawić stabilizację ciała, odbudować mięśnie i – nie obciążając stawów – przywrócić im prawidłowy zakres ruchu. Woda rozluźnia napięte mięśnie, zmniejsza obrzęk oraz wspomaga pracę układu krążenia.

FIZYKOTERAPIA
To zabiegi, w których wykorzystywany jest prąd i światło – wspomagają one regenerację organizmu. Działają m.in. przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przyspieszają gojenie ran i proces kostnienia przy złamaniach.

REASUMUJĄC:
Fizjoterapia jest dla każdego i dobra na wiele schorzeń. U nas ciocia Kasia stosuje najczęściej techniki manualne, masaże, terapie powięziowe, akupunkturę, pinoterapię, akupresurę. Bada pacjenta pod kątem ruchowym: jaką ma postawę ciała, jak pracują mechanicznie jego mięśnie, jak stoi, jak siada, jak leży… Sprawdza wzorce ruchowe i ewentualne odchylenia.

Powiem Wam szczerze – z czystym sumieniem możemy ją Wam polecić. Bo zdrowy pies to szczęśliwy pies, a to jest najważniejsze.

Wiem, wiem – było długo, choć starałam się streścić wszystko do minimum.  Mam jednak nadzieję, że temat Was zaciekawił i spojrzycie inaczej na psią fizjoterapię 😉

A może nawet zafundujecie taki relaks swojemu kudłatemu przyjacielowi?

Ahoj!
Martyna 🐾

Translate »